Ze względu na stopień obróbki produkowaną tarcice dzielimy na:
Elementy o grubości 50-100 i szerokości 100-250mm. Bale są przede wszystkim elementami więźby dachowej w skład której wchodzą: krokwie, kleszcze, wiązary, jętki, zastrzały, miecze, wieszaki.
Elementy o przekroju 25mm-50/70mm. Zadaniem kontrłat jest utworzenie szczeliny wentylacyjnej w celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza pomiędzy folią a blachą lub dachówkami. Kontrłaty tworzą konstrukcję do mocowania i łączenia łat. Funkcja ta jest oczywista, ale bez pierwotnego zamocowania kontrłat , łacenie połaci nie byłoby możliwe Wysokość szczeliny wentylacyjnej jest równa grubości kontrłaty i nie może być mniejsza niż 25 mm. Kontrłaty dodatkowo wzmacniają mocowanie folii dachowych na krokwiach.
Elementy o przekroju poprzecznym od 40 do 60mm. Łata jest elementem konstrukcji dachowej na którym bezpośrednio spoczywa pokrycie dachowe. Pod blachodachówkę i blachę trapezową wykorzystuje się łaty o przekroju 40/50mm, natomiast pod dachówkę łaty o przekroju 40/60mm.
Elementy od 100/100 do 200/200. W skład krawędziaków w konstrukcji więźby dachowej wchodzą przede wszystkim: murłaty, płatwie, stolce(słupy), podwaliny.
Elementy o dużych przekrojach poprzecznych od 200 do 300mm. Belki wykorzystywane są np. w stopach drewnianych, podporach ścian budynków oraz w konstrukcjach o dużej rozpiętości i wytrzymałości.
Elementy o grubości 19-45mm i szerokości 75-250mm. Deski nieobrzynane często wykorzystywane są w ogrodzeniach działek i pergoli, swoje zastosowanie mają również w pokryciach ścian domków letniskowych altan i innych obiektów.
Elementy o grubości 50-100mm i szerokości 100-250mm. Bale nieobrzynane często swoje zastosowanie znajdują w produkcji mebli ogrodowych
Produkt powstający podczas obróbki drewna.
Materiał opałowy powtający w pierwszej fazie obrabiania kłód.
Najczęściej zamawianymi produktami przez klientów są elementy więźby dachowej w których w skład wchodzą: murłata, krokiew, płatew, kleszcze, jętki, słupy, miecze, podciągi, wiatrownice. Podczas wykonywania tarcicy budowlanej powstają również produkty takie jak trocina ( wykorzystywana jako materiał do produkcji: peletu, brykietu, bezpośredniego materiału grzewczego, nawozu oraz ściółka dla zwierząt itp.) oraz zrzyny tartaczne (materiał grzewczy).